Co si myslím

O lidech a politice

Mravenci a podobný sociální hmyz to mají snazší. Narodí se s instinktivním úkolem, který si celý život poctivě
plní. Lidé na rozdíl od hmyzu však používají rozum, proto občas chtějí svůj úděl aspoň poněkud změnit. A to jinak než svobodnou volbou  nelze. Pokud nechceme žít jako mravenci v instinktivní totalitě, potřebujeme demokracii a k ní neodmyslitelně patří  politika – správa věcí veřejných.  Tvrzení politika, že vlastně není politikem, je nesmysl, který vede k totalitě.

Co člověk, to názor. Je tedy nutné snažit se názory sjednotit a výsledné pak prosadit. K tomu je nezbytně nutná větší skupina lidí, např. politická strana. V ní se politické názory postupně třídí, a proto se také někdy zdlouhavě vybírají politici a lídři jako jejich veřejní nositelé. Svobodné volby potom mají za úkol rozhodnout, které politické názory se prosadí více a které méně.

Vím, co chci a vím, jak toho dosáhnout.

O životě

Jedna zpráva pro ženy: „Jsem monogamní až za hrob.“ A druhá pro muže: „Až nás ženy přestanou inspirovat, budeme po smrti.“

Líbí se mi prezidentská vlajka, především kvůli jednoduché větě „Pravda vítězí“. Život je jako cesta, v níž si každý svou cestu postupně
hledá. Podmínkou svobodného hledání je však demokracie, která zabraňuje, aby se někdo za pravdu trvale schoval. Napadlo mě, jak by se nám třeba líbilo „Agrofert vítězí“? Takže stále ještě „Pravda vítězí“ znamená, že se pravda hledá a že se o ni usiluje. Určitě to neznamená, že si ji někdo zprivatizuje, ať už si koupí denního tisku kolik chce.

O přírodě

Poznávat vztahy v přírodě znamená možnost lépe porozumět i vztahům mezi lidmi. Pokud je tomu tak, zároveň to znamená, že člověk do přírody patří, přestože jsme si vytvořili umělý svět, který nám umožnil realizovat náš materiální pokrok. Trvale udržitelný rozvoj našich existenčních podmínek proto vnímám jako výzvu k nalézání kompromisu mezi snahou člověka po větším luxusu v každodenním životě a přírodou. A rovněž se domnívám, že náš vztah k přírodě ohrožují nejen sobecké ekonomické zájmy, ale také sobecké zájmy lidí, kteří se za ochranu přírody jen schovávají.

Pár fotek…